RPR - Regenerující jílek vytrvalý

V roce 2012 přichází Barenbrug na trh s další převratnou směsí nazvanou RPR – Regenerující jílek vytrvalý. Již v roce 1836 popsal C. Lawson schopnost jílku vytrvalého vytvářet stolony (nadzemní výběžky) a nazval tento druh jílek vytrvalý výběžkatý. Počátkem tohoto století se totéž podařilo popsat profesoru J.K.Wipffovi z Texaské A& M University, který posléze ve spolupráci se šlechtiteli firmy Barenbrug přivádí na svět první odrůdy tohoto druhu, které ve spojení s dalšími odrůdami jílku vytrvalého tvoří novou, převratnou směs RPR.

 

RPR přináší sílu a rychlost v jedné směsi. Výhoda je v tom, že obě tyto vlastnosti směsi jsou využity ve stejný čas. Rostliny trávníku rychle klíčí, a proto může být po založení hustého trávníku nebo i po poškození velmi rychle a intenzivně používán. To zvyšuje celkovou odolnost hrací plochy vůči zátěži a urychluje zapojení trávníku po výsevu. RPR kombinuje pevnost a sílu s rychlostí založení a regenerací trávníku.

 

RPR chrání trávník před poškozením. V porovnání s ostatními odrůdami jílku vytrvalého má RPR vysokou odolnost vůči zátěži. Kvalita trávníku zůstává vysoká i při nejvyšší zátěži během sportovních utkání, bez zbytečného poškození.

Informační materiál ke stažení zde.

  

Hodnocení směsi RPR

Tuto novou směs dnes vysoce kladně hodnotí odborníci i lidé věnující se ošetřování hřišť po celém světě. Našimi spokojenými zákazníky jsou např. Columbus Crew (MLS) vyhlášený nejlepším hřištěm v USA za rok 2011, poslední vítěz Premier League Manchester City, Ajax Amsterodam, Vitesse Arnhem (NL), stadion v Rio de Janeiro, kde se bude hrát příští MS v kopané. „Některé věci musíte vidět na vlastní oči, abyste jim uvěřili, a jílek vytrvalý výběžkatý je jednou z nich. Spojení způsobilosti odnožovat s vrozenou schopností rychle zapojit porost a odolnosti vůči zátěži jsou základními předpoklady pro tento druh, který tak posune sportovní trávníky na vyšší úroveň.“ Toto uvedl Dr. Andy Newell, Head of Turfgrass Biology společnosti STRI.